Podium

Maren Lundby din Norvegia câștigă prima etapă de Cupă Mondială de sărituri cu schiurile de la Râșnov

Sportiva Maren Lundby din Norvegia este câștigătoarea primei etape de Cupă Mondială feminină de sărituri cu schiurile de la Râșnov. Aceasta a încheiat competiția pe locul întâi, în urma unor sărituri de 97 de metri, în prima rundă și de 99 de metri în cea de a doua rundă, obținând un punctaj final de 259 de puncte.

Podiumul a fost completat de sportivele Takanashi Sara și Yuki Ito, ambele din Japonia.

Takanashi Sara a obținut un punctaj de 249,8 puncte, sărind 93 de metri și 98 de metri, în timp ce Yuki Ito a înregistrat două sărituri cu lungimi de 91 de metri și 93,5 metri acumulând 238,5 puncte.

La startul competiției de astăzi de pe trambulina de 100 de metri s-au aflat 41 de sportive din 13 țări.

Competiția este organizată de Federația Română de Schi Biatlon (FRSB) sub egida federației internaționale de Schi (FIS), în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, primăria orașului Râșnov și Consiliul Județean Brașov.

Intrarea publicului este gratuită, iar competițiile vor fi transmise și mâine 29 ianuarie a.c. în direct în România de TVR1, tot de la trambulina de 100 de metri.

Credit foto: Dan STRĂUȚI