Arhive etichetă: blitz

Rezultate pozitive pentru sahistii brasoveni la Campionatul European de Sah

In perioada 31 iulie – 5 august 2018 la Oradea a avut loc Campionatul European de Sah Rapid, Bliz si Dezlegari pentru juniori, structurat pe categorii de varsta de 8, 10, 12, 14, 16 si 18 ani, fete si baieti.

Competitia s-a incheiat cu un bilant remarcabil pentru delegatia Romaniei, care a reusit sa obtina 25 de medalii. La acest bilant au contribuit si doua dintre junioarele brasovene – Lia-Alexandra Maria si Alexia-Teodora Puia, care au avut o comportare meritorie.

Astfel Maria Lia Alexandra a obtinut doua medalii de bronz in competitiile individuale de la Fete 10 ani, la probele de Dezlegari si respectiv in proba de Blitz. Puia Alexia a facut echipa la 12 ani cu Oana Schiopu, obtinand medaliile de bronz pentru Romania la categoria Fete 12 ani. Felicitari junioarele din Brasov si antrenorilor acestora, Ciprian Nanu si Uwe Nisipeanu si succes in viitoarele competitii sahiste.

Clasamentul competitiei potrivit www.frsah.ro

La șah rapid individual – 12 medalii astfel:
Fete 8: Crețu Sofia aur, Ciocirlan Bianca-Alexandra argint, Kiss Abigel bronz
Fete 14: Trifoi Mihaela-Ioana aur, Lehaci Miruna-Daria argint, Ciolacu Alessia bronz
Băieti 8: Cruceru-Uceanu Tudor-Mihai argint
Băieti 10: Magold Filip bronz
Băieti 12: Creangă Robert-Ionuț bronz
Băieți 18: Deac Bogdan-Daniel aur, Costachi Mihnea argint, Banzea Alexandru bronz

La dezlegări s-au obținut 6 medalii după cum urmează:
Băieți 10: Cnejev Vladimir-Alexandru aur
Băieți 18: Costachi Mihnea bronz
Fete 10: Samson Maria argint, Maria Lia-Alexandra bronz
Fete 14: Ciolacu Alessia-Mihaela aur
Fete 18: Bălan Briana-Cleopatra aur

În turneul pe echipe U18, prima echipă a României – în componența Bogdan Deac, Mihnea Costachi, David Gavrilescu și Alexandru Banzea – a obținut medalia de argint. Pe primul loc s-a clasat echipa Austriei, cu 3 MI în componență. În competiția echipelor U12, prima echipă a noastră – Robert Creangă, Iulian Anghel, Radu Dobre și Teodor Nedelcu – a luat bronzul, concursul fiind dominat de echipele Belarus A și Belarus B. Fetele de la G12 s-au remarcat și ele, obținând – cu echipa formată din Alexia Puia și Oana Șchiopu – medalia de bronz.

În concursul individual de blitz, care a încheiat campionatul european, Mihnea Costachi, după o evoluție fără greșeală la U18, câștigă medalia de aur! La fete, Lia-Alexandra Maria obține bronzul la G10, iar la G14 dominația românească este aproape completă, Miruna Lehaci luând aurul și Alessia-Mihaela Ciolacu – bronzul.

Imagini preluate de pe pagina de facebook – Elena Cristian, organizator competitie

Campionatele Naționale ale României: Șah rapid, blitz și dezlegări

Federația Română de Șah în colaborare cu C.S. Șah Club Brașov & Hotel Capitol Brașov organizează în perioada 02 – 04 decembrie 2016  Campionatele Naționale ale României: Șah rapid, blitz și dezlegări (masculin + feminin).

Loc de desfășurare: Incinta Hotel Capitol*** Brașov situat în centrul istoric al orașului.

Programul campionatelor:
Ședința tehnică : 2 decembrie ora 14:30
Dezlegări : 2 decembrie începând cu ora 15:00 – Timp de gândire 2 ore (9 probleme)
Șah rapid : Timp de joc 15 min + 12 sec/mutare (9 runde)
2 decembrie ora 18 Rundele 1,2
3 decembrie orele 11:00 -15:00 , Rundele 3-6
3 decembrie orele 17:00 – 20:00, Rundele 7-9
Blitz : Timp de joc 3 min + 2 sec/mutare (9 runde)
4 decembrie , începând cu ora 10:30
Festivitatea de premiere : 4 decembrie ora 14:30
Fond de Premiere : 5000 lei + Cupe, Medalii, Diplome

VIA: Federația Română de Șah

Credit foto: Dan STRĂUȚI

Un final de succes pentru Brașov, la CN la șah pentru copii, juniori și tineret

Și astăzi, la turneul de Blitz de la Campionatelor Naționale individuale ale României la șah pentru copii, juniori și tineret, brașovenii au continuat performanțele de la Șah clasic și Șah Rapid. Astfel:

– la categoria Fete 14 ani, titlul de campioană națională a fost câștigat de către Denisa-Andreea Bucur, antrenor domnul Ciprian Nanu;

– la categoria Fete 10 ani, medalia de bronz a fost câștigată de Alexia-Teodora Puia, antrenor domnul Uwe Nisipeanu;

– la categoria Fete 8 ani, titlul de campioană națională a fost câștigat de Lia-  Alexandra Maria, antrenor domnul Ciprian Nanu;

– la categoria Băieți 18 ani, titlul de campion național i-a revenit lui Radu-Cristian Toma, legitimat la AEM Timisoara.

Rezultate excelente si în turneul de Dezlegări (probleme):

– la categoria Fete 14 ani, locul II a fost câștigat de către Denisa-Andreea Bucur, iar locul IV a fost ocupat de Ana-Maria Pelin;

– la categoria Fete 8 ani, locul IV a fost ocupat de Lia-Alexandra Maria;

– la categoria Băieți 18 ani, locul I a fost câștigat de Radu-Cristian Toma;

– la categoria Băieți 14 ani, locul IV a fost ocupat de David-Ioan Voinescu;

– la categoria Băieți 10 ani, locul IV a fost ocupat de Andrei-Darius Dragomir.

Felicitări!

Albumul foto al competiției se poate viziona aici: http://www.frsah.ro/2016/albume-foto/CNJunioriOlanesti/index.html

Se cuvine să amintim aici pe toți copiii și tinerii din Brașov care au participat la această ediție a Campionatelor Naționale pentru că, chiar dacă nu toți au fost pe podium, au muncit și ei și au obținut rezultate bune sau mai modeste.

Categoria Fete 8 ani

Lia-Alexandra Maria, legitimată la CSM București

Ana-Paisia Neagoe, legitimată la CS Universitar Ploiești

Categoria Fete 10 ani

Alexia-Teodora Puia, legitimată la CS Șah Club Brașov

Categoria Fete 12 ani

Camelia Albu, legitimată la CS Șah Club Brașov

Luciana-Gabriela Stan, legitimată la CSM București

Sabina-Andreea Pițigoi, legitimată la CSM București

Categoria Fete 14 ani

Denisa-Andreea Bucur, legitimată la CSM București

Ana-Maria Pelin, legitimată la CSM București

Milena-Maria Apostu, legitimată la CSM București

Categoria Fete 18 ani

Diana-Alexandra Ciungan, legitimată la CSS Nr. 1 Timisoara

Categoria Băieți 8 ani

David-Alexandru Botea, legitimat la CS Logic 64 Brașov

Marco-Octavian Bîlcu, legitimat la CS Șah Club Brașov

Radu-Mihai Bogdan, legitimat la CS de Șah Unirea Prejmer

Magor-Laszlo Antal, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Raul-Gabriel Bogdan, legitimat la CS de Șah Unirea Prejmer

Csongor Gombas, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Andrei-Ioan Ionescu, legitimat la CS de Șah Ioios Brașov

Albert Lefter, legitimat la CS Șah Club Brașov

Categoria Băieți 10 ani

Armand Veress, legitimat la CS Logic 64 Brașov

Andrei-Darius Dragomir, legitimat la CS Logic 64 Brașov

David Chiric, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Mihnea-Constantin Costescu, legitimat la CS Șah Club Brașov

Sandor Gombas, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Vlad-Ștefan Stan, legitimat la CS Șah Club Brașov

Categoria Băieți 12 ani

Hunor-Zoltan Antal, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Andrei-Mihai Vasiloiu, legitimat la CS Logic 64 Brașov

Andrei Bărdaș, legitimat la CS Șah Club Brașov

Alexandru-Stefan Ilisei, legitimat la CS de Șah Unirea Prejmer

Categoria Băieți 14 ani

David-Ioan Voinescu, legitimat la CS Șah Club Brașov

Stefan-Vladimir Răduță-Gib, legitimat la CS Șah Club Brașov

Victor Purece, legitimat la CS Șah Club Brașov

Cristian Lungu, legitimat la CS Șah Club Brașov

Ioan Chiscop, legitimat la Cs Logic 64 Brașov

Categoria Băieți 16 ani

Robert-Lucian Flueraș, legitimat la CS Șah Club Brașov

Szabolcs-Mihaly Gotsman, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Categoria Băieți 18 ani

Radu-Cristian Toma, legitimat la AEM Timișoara

Vlad Stejeroiu, legitimat la CS Logic 64 Brașov

Categoria Băieți 20 ani

Vrencian Lehel, legitimat la CS al CN Aprily Lajos Brașov

Adresăm felicitări pentru rezultatele copiilor/tinerilor și antrenorilor care îi pregătesc:

Dl Ciprian Nanu – CSM București, Dna Daniela Nanu, Dl Ciprian Nanu, Dl Uwe Nisipeanu, Dl Mircea Faur – CS Șah Club Brașov.

Dna Claudia Sofronie, Dl Iulian Sofronie – CS Logic 64 Brașov și CS al CN Aprily Lajos Brașov.

Dna Liliana Olea – CS De Șah Ioios Brașov

Dl Nicolae Bus  – CS De Șah Unirea Prejmer

Încă o dată felicitări tuturor și mult succes la competițiile viitoare!

Credit foto: Antonela Cristina Lungu