Arhiva etichetelor: Campionatul Balcanic

kokoro-kids

Banja Luka 2015 – KOKORO Brașov, 8 medalii

În perioada 25-27 septembrie 2015, Departamentul Ju-Jitsu din cadrul Federației Române de Arte Marțiale (FRAM) a participat la două evenimente internaționale majore: Cupa Mondială de Cadeți U15 și Campionatul Balcanic, competiție organizată pentru categoriile de vârstă seniori, juniori U21, aspiranți U18 și copii U12.

Campionatul Balcanic a reprezentat, de asemenea, una din competițiile în urma cărora sportivii obțin puncte de calificare în vederea participării la Jocurile Mondiale 2017 (World Games 2017), organizate la Wroclaw, în Polonia.

„Sub culorile ROMÂNIEI, Kokoro Brașov s-a întoars acasă cu 8 medalii din 10 sportivi.
AUR – Mario Moga / Andrei Caraus
ARGINT – Antonia Balascau / Alexandru Blanaru U 18
BRONZ – Alexandra Panciuc / Andreea Ciornei / Alex Blanaru U 21 / Petru Popescu
Loc IV – Gusztav Kiralyhalmi

Felicitări sportivilor si parintilor! Dovedim încă odată că KOKORO BRAȘOV are un cuvânt de spus. Mulțumesc celor 2 Sempai ( Cip si Dan ) pentru aportul adus in pregatirea sportivilor pentru acest concurs. Mulțumesc părinților pentru încrederea acordată. Felicitări KOKORO BRAȘOV !!!” a declarat sensei Lucian Bogluț, pentru La pas prin Brașov.
A. Cupa Mondială de cadeți U15
Competiția a reunit 233 sportivi din 15 țări, care au concurat în cele 2 sisteme de concurs ale Federației Internaționale de Ju-Jitsu (JJIF) organizate pentru această vârstă – Duo demonstrativ și Fighting (luptă individuală, semi-contact).
Lotul României a fost compus din 2 echipe de Duo și 29 sportivi la Fighting.
Rezultatele obținute de sportivii români au fost foarte bune, la finalul competiției România obținând 1 medalie de Aur (Teodorescu Alexa -44kg), 5 medalii de Argint (Balascău Antonia +63 kg, Epuran Andrei -37 kg, Tataoană David -45kg, Cherim Ender +66 kg, Mărgărit Clara + Constantinescu Ștefan – Duo mixt) și 7 medalii de Bronz (Baidan Alexandra -36kg, Păunescu Celestina -40 kg, Ciornei Andreea -44kg, Stoica Florin -41 kg, Ali Mohamed -41 kg, Dumitrescu Marius -55kg, Ali Mahomed + Ali Mustafa – Duo masculin).
Ca urmare a rezultatelor obținute, România s-a clasat pe locul V pe națiuni în cadrul Cupei Mondiale de cadeți U15.
B. Campionatul Balcanic
La cele 3 sisteme de concurs ale Federației Internaționale de Ju-Jitsu (JJIF) – Duo demonstrativ, Fighting (luptă individuală, semi-contact) și Ne-Waza (Ju-Jitsu Brazilian), echipa României a înscris 52 sportivi (1 echipă de Duo, 39 sportivi la Fighting și 12 sportivi la Ne-Waza), în total, competiția reunind 308 sportivi din 19 țări.
Rezultatele lotului național de ju-jitsu al României au fost:
8 medalii de Aur (Tataoană Marius, F jun, -56 kg; Nedelcu Ioana, F jun -62 kg; Lupu Ion, NW jun -77 kg; Nedelcu Ioana, F asp -63 kg; Dumitrescu George, NW asp -66 kg; Moga Mario U12 -38 kg; Cărăuș Andrei U12 -50 kg; Panaitescu Ria U12 -32 kg), 12 medalii de Argint (Păncescu Alin, F sen +94 kg; Kodolanyi Eszter, NW sen, -70 kg; Păncescu Alin, F jun +94 kg; Tataoană Marius, F asp, -55 kg; Blănaru Alexandru, F asp, -73 kg; Zisu Alexandru, NW asp, -50 kg; Pârlogeanu Gabriel, NW asp -55 kg; Dobra Andrei, NW asp -60 kg; Neacșu Andrei, NW asp -73 kg; Șuteu Nicoleta, NW asp -52 kg; Mihăila Vlad, U12 -34 kg; Ali Mustafa U12, -42 kg) și 20 medalii de Bronz (Popescu Petru, F sen -69 kg; Șotrocan Alexandru, F sen -77 kg; Bejenaru Vasilică, NW sen, -85 kg; Blănaru Alexandru, F jun, -69 kg; Teodorescu Maria, F jun -55 kg, Păcurar Daria, F jun -62 kg; Părlogeanu Gabriel, F asp -55 kg; Dumitrescu George, F asp -66 kg; Rovențu Șerban, F asp -66 kg; Neacșu Andrei, F asp -73 kg; Șuteu Nicoleta, F asp -52 kg; Grosu Ioana, F asp -63 kg; Ghervasuc Alexandra, F asp +70 kg; Sârbu Alexandru, NW asp -60 kg; Nica Bogdan, NW asp -66 kg; Halațiu Narcis, NW asp -73 kg; Teodorescu David U12 -42 kg; Țigănilă Cristian U12 +50 kg; Panciuc Alexandra U12 -28 kg; Torma Adriana U12 -40 kg)
În clasamentul general al celor două competiții reunite (Cupa Mondială de cadeți U15 și Campionatul Balcanic), echipa noastră națională a ocupat Locul III pe națiuni, după Slovenia și Rusia.
Lotul României participant la cele două competiții a cuprins componenți ai următoarelor cluburi din Departamentul de Ju-Jitsu al FRAM:
1. AQUILA Giurgiu – antrenor Ion Chelu – 1 Au, 4 Ag, 4 Bz
2. BUDO SEISHIN bucurești – antrenor Doru Galan – 1 Au, 2 Ag, 4 Bz
3. CORYSAN București – antrenor Cory Văcărenco – 2 Au, 1 Bz
4. CSM Sf. Gheorghe – antrenor Petru Oltean – 3 Ag, 1 Bz
5. GHEPEȘDOJO București – antrenor Ilie Ghepeș – 1 Bz
6. KOKORO Brașov – antrenor Lucian Bogluț – 2 Au, 2 Ag, 4 Bz
7. RED DRAGON Tg. Mureș – antrenor Tiberiu Ștefan – 1 Bz
8. SPARTACUS 2001 București – antrenor Viorel Lixandru – 2 Au, 6 Ag, 9 Bz
9. VIPGUARD Tecuci – antrenor Luis Turcu – 1 Au
10. WHOOOOO Istru Cluj – antrenor Vasile Hoble – 1 Bz
11. YARIKO DOJO Drobeta Turnu Severin – antrenor Oliver Vlad – 1 Bz