28 martie 2024

Contact us

Cupa Mondială feminină de sărituri cu schiurile: Daniela Haralambie și Trâmbiţaș Diana, evoluție constantă

Pentru al treilea an, România a găzduit două etape de cupă mondială feminină de sărituri cu schiurile, pe 28 și 29 ianuarie 2017, la Baza Olimpică Râșnov, Complexul de Trambuline situat pe Valea Cărbunării, Râșnov.

Competiția a fost organizată de Federația Română de Schi Biatlon (FRSB) sub egida Federației Internaționale de Schi (FIS), în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, Primăria orașului Râşnov și Consiliul Județean Braşov.

Daniela Haralambie, membră a echipei naționale de sărituri cu schiurile a României, s-a clasat pe locul 24, iar Trâmbiţaș Diana s-a clasat pe locul 39.

Reprezentanta României, Daniela Haralambie, a obținut un punctaj de 179.7 puncte, în urma unor sărituri de 83 de metri, respectiv 81,5 metri, clasându-se pe locul 24.

Trâmbiţaș Diana, debutantă într-o Cupă Mondială, a obținut un punctaj de 59.5 puncte, în urma unei sărituri de 70,5 metri.

Impresiile despre competiție, rezultate, despre vise, emoții, tehnică, performanță și obiective ne sunt împărtășite în conferința de presă pe care vă invit să o urmărim:

Evoluția sportivelor a fost aplaudată și susținută de cei peste 7000 de spectatori, pasionați ai sporturilor de iarnă.

Concursul a fost jurizat de o echipă de cinci arbitri din partea Federației Internaționale de Schi: Stefan Chindriș (România), Ole Walseth (Norvegia), Thomas Scherm (Germania), Yutaka Minemura (Japonia), Jan Halvardsson (Suedia). Directorul competiției din partea FIS a fost Chika Yoshida, iar șeful competiției, Werner Rathmayr. Asistent al Directorului competiției din partea FIS a fost Miran Tepes, Delegat Tehnic FIS – Reed Zuehlke, iar Asistent pentru Delegatul Tehnic FIS, Martin Brunner.

Informații generale:

Cupa Mondială feminină de sărituri cu schiurile

Cupa Mondială feminină de sărituri cu schiurile s-a organizat pentru prima dată în sezonul 2011-2012. Sezonul a debutat la Lillehammer, Norvegia, pe 3 decembrie 2011, și s-a încheiat tot în Norvegia, la Oslo, pe 9 martie 2012, ambele etape fiind câștigate de sportiva din America, Sarah Hendrickson. În prezent, recordul de victorii în Cupa Mondială este deținut de japoneza Sara Takanashi, de 50 ori pe podium.