Arhive etichetă: Bienala Internațională

Programul detaliat al vernisajelor la ,,Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon”

Programul detaliat al vernisajelor în cele 20 de spații de expunere – ,,Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon”:

Duminică 20 octombrie, 2019

> 11:00 – 12:30 Muzeul Casa Mureșenilor Brașov – Casa memorială Ștefan Baciu
Blake Brasher – Expoziție personal; Prezintă curator Cristina Simion
Str. Dr. Gh. Băiulescu 9, Brașov
Program de vizitare:
Marți – Sâmbătă: 09:00 – 17:00
Luni: 10:00 – 17:00
Duminică: închis

> 16:00 – 18:30 Teatrul Sică Alexandrescu Brașov

Deschidere Bienala Albastră
Cuvânt de deschidere oficialități, organizatori, curatori, artiști implicați

Foaierul teatrului (etaj)- Salonul participanților

Noua galerie de artă – parter
– Inaugurare
– Salonul participanților

Pietonalul Pieței Teatrului
– Liviu Mocan – Expoziție personală
– Nicolas Simion – Recital de jazz
Piața Teatrului nr. 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Duminică: 11:00 – 18:00

> 19:00 Galeria Albastră
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Ceahlău nr. 2, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Sâmbătă: 14:00 – 18:00

Luni 21 octombrie 2019
> 16:00 Librăria Humanitas Brașov
Sorin Purcaru – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion
Str. Piața Sfatului nr. 16, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Sâmbătă: 09:00 – 20:00
Duminică: 10:00 – 19:00

> 17:00 – 18:30 Galeria Europe
Petra Krischke – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion
Str. Mureșenilor nr. 9, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 15:00 – 18:00
Sâmbătă: 10:00 – 14:00
Duminică: 12:00 – 15:00

> 19:00 Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
Elisabeth Ochsenfeld – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion

Salonul participanților / Vernisaj

Alexandra Fitz – Recital
B-dul Eroilor 29, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 19:00
Sâmbătă – Duminică: închis

Marți 22 octombrie 2019

> 16:00 – 17:30 Curtea interioară – Primăria Municipiului Braşov
Salonul participanților / Prezintă curatorii Cristina Simion și Victoria Țăroi Galbenu
B-dul Eroilor nr. 8, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 10:00 – 18:00
Sâmbătă – Duminică: închis

> 18:30 – 20:30 Casa Junilor – Parter
Cristina Gloria Oprișa – Expoziție personal / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Invitați: Corona Melos – grup coral

YHWH – one man show
Performer Nadina Cîmpianu
Concept și dramaturgie Iana-Frezia Elena Oprișa Sulyok

Str. Prundului nr.1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 11:00 – 18:00
Sâmbătă: 11:00 – 14:00
Duminică: închis

Miercuri 23 octombrie 2019

> 16:30 Turnul Alb
Arina Ailincăi, Andrei Florian, Gavril Zmicală – Expoziție de grup

Maria Cioată și David Leonid Olteanu – ”De la geneză la revelație” – Expoziție în doi

Adriana Lucaciu – Expoziție personală
Prezintă criticul de artă Pavel Șușară

Lansare de carte – ”fiara/nevisătorul/trei” – Luminița Dascălu
Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor – scriitor, Bogdan Costache – violinist

Str. După Ziduri, Brașov
Program de vizitare:
Miercuri – Duminică: 13:00 – 17:00
Luni, Marți: închis

Joi 24 octombrie 2019

> 16:30 Galeria Patria – Filarmonica Brașov
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Lansare carte ,,Tu, adică eu” – Mariana Dumitrescu
Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor – scriitor, Liliana Iacobescu – pianistă, Bogdan Costache – violinist
B-dul 15 Noiembrie nr. 50A, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Duminică: 13:00 – 18:00

> 19:00 Opera Braşov
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Bisericii Române nr. 51, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 10:00 – 17:00
Sâmbătă, Duminică: închis

Vineri 25 octombrie 2019

> 16:30 Tipografia – Tea & Coffee House
Mihai Grăjdeanu – Expoziție personal / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Postăvarului 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Joi: 08:00 – 01:00
Vineri, Sâmbătă: 09:00 – 03:00
Duminică: 09:00 – 01:00

> 18:00 Turnul Alb
Lansare de carte ”Ajută-mă să nu dispar” – Petronela Rotar
Moderator – Mihail Vakulovschi; Invitat – Anca Zaharia
Str. După Ziduri, Brașov

Sâmbătă 26 octombrie 2019

> 13:00 Galeria de arta KronArt
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Postăvarului nr. 8, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 12:00 – 18:00
Sâmbătă: 12:00 – 16:00
Duminică: închis

> 16:00 Cetatea Feldioara – Marienburg
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Lansare de carte – ,,Războiul Legendelor” – Silviu Urdea
Program de vizitare:
Octombrie:
Luni: 11:00 – 18:00
Marți – Duminică: 09:00 – 18:00
Noiembrie
Luni: 11:00 – 17:00
Marți-Duminică: 09:00 – 17:00

Duminică 27 octombrie 2019

> 13:00 Muzeul Tradițiilor Codlene
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Strada Lungă nr. 113, Codlea
Program de vizitare:
Marți – Miercuri: 08:00 – 16:00
Joi: 08:00 – 18:00
Vineri: 08:00 – 14:00
Duminică: 12:00 – 16:00
Luni, Sâmbătă: închis

> 17:00 Poarta Ecaterina
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Șirul Ludwig van Beethoven nr. 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 18:00

Luni 28 octombrie 2019

> 17:00 ART onezero
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Lungă nr. 100, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 18:00

> 19:00 Librăria Cărturești Brașov
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Piața Sfatului nr. 20
Luni – Sâmbătă: 09:00 – 20:00
Duminică: 10:00 – 19:00

Marți 29 octombrie 2019

> 19:00 Visssual
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Fabricii, Brașov
Luni – Sâmbătă: 17:00 – 19:00

Parteneri: Centrul Multicultural al Universității Transilvania, Asociația Culturală KunSTadt, Asociația Amural, Asociația Mă Implic, Tipografia, Galeria KronArt, UAP Brașov, Uniunea Scriitorilor Români, OAR BV-CV-HR, Teatrul Sică Alexandrescu, Muzeul Casa Mureșenilor, Opera Brașov, Filarmonica Brașov, Primăria Codlea, Primăria Feldioara, Casa Junilor, Librăria Humanitas, Muzeul de Arta Modernă și Contemporană Pavel Șușară, Inspectoratul Județean Școlar Brașov.

Sponsori: Kronospan, Bistro de l’Arte, Maripusc, Transbus Codreanu, Restaurant Roata Norocului, Fuze Concept. Ambient, Top Diesel, Pensiunea Rem’s, Vin la Munte, Tehnoinvest Recycling, Linge Man, Le Sommelier

Parteneri media: Radio România Cultural, Modernism.ro, Radio România Brașov, Coresi Shopping Resort, Radio Guerrilla Brașov, RTT, Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, Zile și Nopți, Comics Didactic, myTEX.ro, Transilvania Expres, La pas prin Brașov, Covasna Pres, feeder.ro, Anina Press, Revista Pozitiv.

Brașovul devine, timp de o lună, epicentrul artiștilor vizuali mondiali

,,Brașovul, începând din 20 octombrie, devine pentru o lună epicentrul artelor vizuale mondiale, când ”Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon” își deschide larg spațiile de expoziție pentru pasionații de artă.

Am redesenat harta galeriilor de artă din municipiul Brașov și zona metropolitană, devenind primul eveniment dedicat  manifestărilor artistice din domeniul artelor vizuale din centrul României.  13 artiști vizuali invitați și peste 200 de artiști vizuali aplicanți îi vor încânta pe brașoveni și turiști cu operele lor în 20 de spații expoziționale.

Deschiderea oficială a Bienalei Albastre va avea loc duminică, 20 octombrie, începând cu orele 16, la Teatrul ”Sică Alexandrescu” Brașov. În perioada 20 octombrie – 29 octombrie vor fi vernisate expozițiile de autor și expozițiile din salonul participanților. Expozițiile de arte vizuale valorifică creațiile artiștilor din medii variate: pictură, sculptură, grafică, artă textilă, ceramică, sticlă, metal, colaj, fotografie, video-art, instalație, experiment vizual, performance-art, happening, mapping, tehnici mixte, etc.

Cei 13 artiști consacrați internațional și național invitați sunt: artistele plastice Petra Krischke și Elisabeth Ochsenfeld din Germania, sculptorul Sorin Purcaru din Iași, sculptorul clujean Liviu Mocan, ceramiștii clujeni Andrei Florian, Arina Ailincăi și Gravil Zmicală, ceramiștii Maria Cioată și David Leonid Olteanu din București, graficiana Adriana Lucaciu din Timișoara, ilustratorul de benzi desenate Mihai Grăjdeanu, pictorița Cristina Gloria Oprișa din Satu Mare și Blake Brasher din SUA.

”BIENALA ALBASTRĂ – Bienala Internațională de Arte Vizuale Brașov 2019 – HRONICON” este organizată de Asociația Culturală Artessentia și este rodul colaborării acesteia cu alte organizații și instituții de cultură prestigioase din Brașov și bazată foarte mult pe implicarea actanților culturali locali și pe voluntariat. Proiectul este finanțat de Primăria Municipiului Brașov

Asociația Culturală Artessentia încearcă încă de la această primă ediție să ofere publicului un melanj cu înaltă ținută artistică de proiecte de artă vizuală reprezentative țărilor participante.

Bienala Albastră ilustrează un dialog cultural cu lumea artei contemporane românești și internaționale, prin care să fie pus în valoare potențialul creator al artiștilor români și străini atât în context european, cât și în spațiul românesc. Prima ediție a Bienalei Albastre – Bienala Internațională de Artă Vizuală din Brasov, va scrie o cronică a artelor vizuale contemporane, redefinindu-le. Tema lansată de curatorii evenimentului anul acesta, Victoria Țăroi (România) și Cristina-Angela Simion (Germania),  este HRONICON (CRONICĂ) – ”Arta ca revelație și metamorfoză a realității”.” potrivit comunicatului remis La pas prin Brasov.

Programul detaliat al vernisajelor la ,,Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon”