22 de medalii pentru schiorii Coronei la Campionatele Naționale ale României și la FIS Race!

  • Schiorii Coronei Brașov (U18, U21 și seniori) au participat la Campionatele Naționale ale României și la FIS Race
  • Sportivii noștri au reușit să cucerească 22 medalii!

Schiorii Coronei au concurat între 22 și 25 februarie la Campionatele Naționale de Schi Alpin și concursul internațional FIS Race, ambele organizate în Poiana Brașov, pe pârtia Sub Teleferic.

Evoluția bună a brașovenilor a adus în palmares clubului Corona Brașov 22 de medalii!

6 medalii de aur, 11 argint și 5 medalii de bronz au fost adjudecate în cadrul „Naționalelor” de sportivii Coronei.

Cele mai strălucitoare medalii au fost cucerite de Alexandru Prunea (Slalom Uriaș, Combinată Alpină, Super Combinată) și Raul Danciu (Slalom uriaș, Combinată alpină, Super Combinată).

Medaliile de argint au fost câștigate de Irina Ghițoc (Slalom Uriaș, Combinată Alpină, Super Combinată), Hunor Szoke (Slalom, Slalom Uriaș, Combinată Alpină, Super Combinată), Filip Macarie (Slalom, Combinată Alpină, Super Combinată) și Raul Danciu (Slalom).

Medaliile de bronz au mers către de Val Vasile Baran (Slalom Uriaș), Alexandru Prunea (Slalom, Combinată Alpină, Super Combinată) și Dora Lazsadi Racz (Super Combinată).

Iată și rezultatele tuturor sportivilor Coronei la CN de Schi Alpin.

SLALOM URIAȘ 

U18 fete

Irina Ghițoc – locul 2

Andra Maroșan  – locul 6

U21+U18 fete

Irina Ghițoc – locul 6

Andra Maroșan  – locul 10

Szidonia Dora Lazsadi Racz – locul 11

Seniori+U21 fete

Szidonia Dora Lazsadi Racz – locul 6

U18 băieți

Alexandru Prunea – locul 1

Filip Macarie – locul 5

U21+U18 băieți

Hunor Szoke – locul 2

Val Vasile Baran – locul 3

Robert Mârț – locul 4

Alexandru Prunea – locul 5

Filip Macarie – locul 10

Seniori+U21 băieți

Raul Danciu – locul 1

Vasile Val Baran – locul 4

Andrei Olteanu – locul 5

SLALOM

U18 fete

Irina Ghițoc – locul 5

Teodora Corlățeanu – locul 9

U21+U18 fete

Irina Ghițoc – locul 9

Dora Lazsadi Racz – locul 12

Teodora Corlățeanu – locul 16

Seniori+U21 fete

Dora Lazsadi Racz – locul 5

U18 băieți

Filip Macarie – locul 2

Alexandru Prunea – locul 3

U21+U18 băieți

Hunor Szoke – locul 2

Filip Macarie – locul 4

Alexandru Prunea – locul 5

Andrei Olteanu – locul 6

Seniori+U21 băieți

Raul Danciu – locul 2

Hunor Szoke – locul 6

Robert Mârț – locul 7

Andrei Olteanu – locul 8

COMBINATĂ ALPINĂ

U18 fete

Irina Ghițoc – locul 2 

U21+U18 fete

Irina Ghițoc – locul 6

Dora Lazsadi Racz – locul 10

Seniori+U21 fete

Dora Lazsadi Racz – locul 6 

U18 băieți

Alexandru Prunea – locul 1

Filip Macarie – locul 2

U21+U18 băieți

Hunor Szoke – locul 2

Alexandru Prunea – locul 3

Filip Macarie – locul 5

Seniori+U21 băieți

Raul Danciu – locul 1

Andrei Olteani – locul 5

SUPER COMBINATĂ 

U18 fete

Irina Ghițoc – locul 2

U21+U18 fete

Irina Ghițoc – locul 6

Dora Lazsadi Racz – locul 10

Seniori+U21 fete

Dora Lazsadi Racz – locul 3

U18 băieți

Alexandru Prunea – locul 1

Filip Macarie – locul 2

U21+U18 băieți

Hunor Szoke – locul 2

Alexandru Prunea – locul 3

Filip Macarie – locul 4

Seniori+U21 băieți

Raul Danciu – locul 1

Andrei Olteanu – locul 5

FIS Race Poiana Brașov 2022

În același timp cu Campionatele Naționale s-a desfășurat și concursul FIS Race, organizat sub egida federației internaționale și care a reunit la start sportivi din România, Suedia, Cehia, Bulgaria, Israel, Georgia, Grecia, Slovacia și Brazilia.

Competiția a cuprins câte două concursuri Slalom și Slalom Uriaș, iar sportivii noștri au avut următoarele clasări în cadrul competiției internaționale.

Slalom Uriaș – masculin

Raul Danciu – locul 8 (concurs 1), locul 13 (concurs 2)

Val Vasile Baran – locul 13 (concurs 1), locul 18 (concurs 2)

Andrei Olteanu – locul 15 (concurs 1)

Egon Kovacs – locul 17 (concurs 1)

Alexandru Prunea – locul 19 (concurs 1), locul 21 (concurs 2)

Hunor Szoke – locul 17 (concurs 2)

Robert Mârț – locul 19 (concurs 2)

Filip Macarie – locul 28 (concurs 2)

Slalom Uriaș – feminin

Irina Ghițoc – locul 8 (concurs 1), locul 9 (concurs 2)

Dora Lazsadi Racz – locul 15 (concurs 1), locul 16 (concurs 2)

Andra Maroșan  – locul 16 (concurs 1), locul 15 (concurs 2)

Slalom – masculin

Raul Danciu – locul 6 (concurs 1), locul 8  (concurs 2)

Hunor Szoke – locul 12 (concurs 1), locul 14 (concurs 2)

Filip Macarie – locul 15 (concurs 1)

Alexandru Prunea – locul 16 (concurs 1), locul 20 (concurs 2)

Andrei Olteanu – locul 17 (concurs 1), locul 19 (concurs 2)

Robert Mârț – locul 16 (concurs 2) 

Slalom – feminin

Irina Ghițoc – locul 15 (concurs 1), locul 11 (concurs 2)

Dora Lazsadi Racz – locul 18 (concurs 1), locul 14 (concurs 2)

Teodora Corlățeanu – locul 23 (concurs 1)

Felicitări tuturor sportivilor pentru rezultate! Felicitări antrenorilor Emilian Focșeneanu și Bogdan Barbu pentru munca depusă și perseverența de care dați dovadă!

Sursa si fotografii: comunicat transmis La pas prin Brasov

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.