Program AntareSFest 2021, ediția a 5-a. 40 de ani de la înființarea clubului Antares

Locul de desfășurare: Secția pentru Copii și Tineret, Centrul de Excelență a Bibliotecii Județene George Barițiu” Brașov, strada Iuliu Maniu nr. 6

Vineri, 1 octombrie 2021: (17:00 – 20:00) Jucărioteca

17.00 – 17.30: Deschiderea oficială – Nic Dobre, GheorgheTănase, Anamaria Borlan

17.30 – 17.45: Cuvântul d-nei Melania Butnariu, Centrul de Excelență, Secția pentru Copii și Tineret

17.45 – 18.00: Cuvântulul d-nei Ruxandra Moașa Nazare, Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov

18.00 – 18.20: Film documentar despre 40 de ani de club Antares – Gheorghe Tănase

18.20 – 18.50: Lucian Merișca – IT = Isteria Tehnofila

18.50 – 19.00: Colecția de povestiri science-fiction pentru Nevăzători, ediția a 5-a

19.00 – 19.30: Cristina Ghidoveanu – Steaua Polară: o propunere de cenaclu online

19.30 – 19.40: Marius Bucur – Știință, ficțiune și viitor

19.40 – 20.00: Valentin Flandorfer – Gore

Sâmbătă, 2 octombrie 2021 (10:00 – 20:00)

10.00 – 10.20:

10.20 – 10.40: Lansare Tritonic – Teodora Matei, Daniel Timariu, Dănuț Ungureanu

10.40 – 11.00: Sigma și Antares – Dan Popescu

11.00 – 11.20: Gheorghe Tănase – Constelații și OZN-uri

11.20 – 11.40: Teodora Matei – 40 de cărți în 40 de ani

11.40 – 12.00: Dănuț Ungureanu – SF-ul și sărbătoarea scrisului

Alexandru Mironov – Universuri conectate

12.00 – 12.20: prof. Violeta Nedelcu – Călătoria spre sine, apelând la Poezie

12.20 – 12.40: Alexandru Mironov – Universuri conectate

12.40 – 13.00: Bodgan Mihăilescu – Cineanimația SF

13.00 – 13.20: Lansare Pavcon – Boris Velimorovici, Sergiu Someșan, Ion Dragoslav + Alexandra Gold și Antonela Lungu, Anamaria Borlan, Revista CSF

13.20 – 13.40: Antonela Lungu – Semnificația numărului 40 și 4 ani de Antares

15:00 – 15.20: Vernisajul expoziției AntareSFest – Adrian Barbu

15.20 – 15.40: BD SF RO – Mihai Grăjdeanu: expoziția de bandă desenată science fiction românească: perioada 1960-1989, prezentare virtuală

15.40 – 16.00: Lansarea antologiei Metamorfozele basmului – Karin Zall, Ramona Pap, Ada-Lorena Muntean și Anamaria Borlan; premierea câștigătorilor concursului literar

16.00 – 16.20: Dănuț Ivănescu – Despre Palimpsetul de la Colina cu Apendice

16.20 – 16.40: Gheorghe Tănase – Antares la 40 de ani

16.40 – 16.50: Lansarea Colecției de povestiri SFF pentru Nevăzători – Anamaria Borlan

16.50 – 17.00: Balogh Lászlo – Esoterica sculpturilor în lemn

17.00 – 17.20: Quiz SFF pe echipe, cu premiu

17.20 – 17.40: Gabriel Sîrbu – cenaclul ArtZone SF Brăila

17.40 – 17.50: Andrei Coșuțchi – prezentare volum de proză scurtă SF „A fost odată un asteriod”

17.50 – 18.20: Dănuț Ungureanu, Teodora Matei și alții – Despre SF

18.20– 18.40: Lucian Merișca – cenaclul Quasar

18.40 – 19.00: Alexandru Lamba – 10 invenții sovietice sărbătorite prea devreme

19.00 – 19.30: Remember – 40 de ani de Antares – Călin Giurgiu, Paul Gusbeth-Tatomir, Anca Rențea-Diaconu, Valentin Flandorfer și alții

19:30 – 19.50: Paul Gusbeth-Tatomir – Medicina viitorului si Viitorul medicinei

19.50 – 19.20: Liviu Surugiu – Sărbătoarea literaturii SF

19.20 – 20.00: Paul Pantea – Săbătoare prin dansul piticilor

Ioana Medrea – Sărbătoare în ritm de gimnastică ritmică

20.00: Decernarea premiilor AntareSFest 2021, ediția a V-a

Duminică, 3 octombrie 2021 (10:00 – 13:00) Sala de împrumut

10.00 – 12.50: mese rotunde, discuții, dezbateri cu mai mulți participanți

12.50 – 13.00: Închiderea oficială AntreSFest 2021, ediția a V-a

Sursa si imagine: comunicat remis La pas prin Brasov

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.