12 iunie 2026

Parada Ielelor – celebrarea Zilei Universale a Iei la Brașov

 Parada Ielelor – celebrarea Zilei Universale a Iei la Brașov

Centrul Cultural Reduta invită brașovenii și turiștii să participe la Parada Ielelor, un eveniment dedicat Zilei Universale a Iei, care va avea loc miercuri, 24 iunie 2026, începând cu ora 14:00.

Manifestarea își propune să aducă în prim-plan frumusețea costumului tradițional românesc și să celebreze una dintre cele mai valoroase expresii ale identității culturale naționale – ia românească.

Participanții sunt încurajați să poarte propria ie și să se alăture paradei într-o atmosferă de sărbătoare și respect pentru tradiția românească. Pentru cei care nu dețin o ie, organizatorii pun la dispoziție piese autentice din colecția particulară „Comoara de acasă”, aparținând Loredanei Adam, precum și din patrimoniul Centrului Cultural Reduta.

Persoanele interesate să participe și să împrumute o ie sunt rugate să se înscrie în prealabil, trimițând un mesaj cu numele și mărimea la numărul de telefon 0726 349 790.

Programul evenimentului:

  • 14:00 – Pregătirea participanților pentru paradă, în Sala de Consiliu a Centrului Cultural Reduta;
  • 15:00 – Participare opțională la finisajul expoziției „Mândrie în Ie”, ce reunește ii cusute manual de meșterul popular Zorica Donțu;
  • 16:00 – Plecarea Paradei Ielelor către Piața Sfatului;
  • La final – Fotografie de grup la fântâna din Piața Sfatului.

Prin acest eveniment, organizatorii își doresc să aducă împreună oameni de toate vârstele pentru a celebra patrimoniul cultural românesc și pentru a promova portul tradițional ca simbol al identității și continuității valorilor autentice.

Vă așteptăm să îmbrăcați ia românească și să luați parte la o paradă a frumuseții, tradiției și apartenenței culturale!

Sursa și imagine: comunicat remis La pas prin Brașov

    Lasă un răspuns