Arhive etichetă: arte vizuale

Au început înscrierile pentru cea de-a VI-a ediţie a Concursului Naţional de Fotografie Etnografică ,,Oameni şi datini”

Pentru al VI-lea an consecutiv, Serviciul Cultură Tradiţională din cadrul Centrului Cultural ,,Reduta” este organizatorul unui concurs naţional de fotografie etnografică.
Concursul se va desfăşura în perioada 15 septembrie – 5 noiembrie 2020 şi este structurat în două secţiuni: PORTRET şi MOMENT ETNOGRAFIC. Sunt acceptate fotografii care prin subiectul tratat se încadrează în domeniul culturii tradiţionale – obiecte de patrimoniu cultural, obiceiuri tradiţionale, portrete, ocupaţii, elemente de arhitectură tradiţională etc.

„Adresat atât fotografilor amatori cât şi celor profesionişti, Concursul Naţional de Fotografie Etnografică Oameni şi datini a avut un impact semnificativ asupra domeniului fotografiei etnografice, numărul mare de participanţi la fiecare ediţie, confirmând acest lucru”, a declarat Adrian Văluşescu, Manager interimar – Centrul Cultural „Reduta”, citat de La pas prin Brasov.

Juriul este compus din specialişti în etnografie şi arte vizuale, organizatorii acordând şi premii în bani: Marele Premiu „Oameni şi datini – 700 lei, iar la fiecare secţiune Premiul I (câte 500 lei), Premiul al II-lea (câte 400 lei) şi Premiul al III-lea (câte 300 lei).
Fotografiile câştigătoare precum şi alte lucrări selectate, vor constitui obiectul unei expoziţii desfăşurate în luna decembrie la Centrul Cultural „Reduta”. De asemenea, acestea vor fi publicate în albumul de fotografie „Oameni şi datini” cu o apariţie bienală.

Îi aşteptăm, aşadar, pe toti pasionaţii de fotografie să ne trimită lucrările pe adresa de e-mail cjcpctbv@yahoo.com, până la data de 5 noiembrie 2020.

Mai multe detalii Privind Regulamentul şi Fişa de înscriere pe site-ul www.centrulculturalreduta.ro şi pe paginile de facebook Serviciul Cultură Tradiţională Braşov şi Centrul-Cultural Reduta.

Credit foto: Nagy Botond – În așteptare

Programul detaliat al vernisajelor la ,,Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon”

Programul detaliat al vernisajelor în cele 20 de spații de expunere – ,,Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon”:

Duminică 20 octombrie, 2019

> 11:00 – 12:30 Muzeul Casa Mureșenilor Brașov – Casa memorială Ștefan Baciu
Blake Brasher – Expoziție personal; Prezintă curator Cristina Simion
Str. Dr. Gh. Băiulescu 9, Brașov
Program de vizitare:
Marți – Sâmbătă: 09:00 – 17:00
Luni: 10:00 – 17:00
Duminică: închis

> 16:00 – 18:30 Teatrul Sică Alexandrescu Brașov

Deschidere Bienala Albastră
Cuvânt de deschidere oficialități, organizatori, curatori, artiști implicați

Foaierul teatrului (etaj)- Salonul participanților

Noua galerie de artă – parter
– Inaugurare
– Salonul participanților

Pietonalul Pieței Teatrului
– Liviu Mocan – Expoziție personală
– Nicolas Simion – Recital de jazz
Piața Teatrului nr. 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Duminică: 11:00 – 18:00

> 19:00 Galeria Albastră
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Ceahlău nr. 2, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Sâmbătă: 14:00 – 18:00

Luni 21 octombrie 2019
> 16:00 Librăria Humanitas Brașov
Sorin Purcaru – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion
Str. Piața Sfatului nr. 16, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Sâmbătă: 09:00 – 20:00
Duminică: 10:00 – 19:00

> 17:00 – 18:30 Galeria Europe
Petra Krischke – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion
Str. Mureșenilor nr. 9, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 15:00 – 18:00
Sâmbătă: 10:00 – 14:00
Duminică: 12:00 – 15:00

> 19:00 Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov
Elisabeth Ochsenfeld – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion

Salonul participanților / Vernisaj

Alexandra Fitz – Recital
B-dul Eroilor 29, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 19:00
Sâmbătă – Duminică: închis

Marți 22 octombrie 2019

> 16:00 – 17:30 Curtea interioară – Primăria Municipiului Braşov
Salonul participanților / Prezintă curatorii Cristina Simion și Victoria Țăroi Galbenu
B-dul Eroilor nr. 8, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 10:00 – 18:00
Sâmbătă – Duminică: închis

> 18:30 – 20:30 Casa Junilor – Parter
Cristina Gloria Oprișa – Expoziție personal / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Invitați: Corona Melos – grup coral

YHWH – one man show
Performer Nadina Cîmpianu
Concept și dramaturgie Iana-Frezia Elena Oprișa Sulyok

Str. Prundului nr.1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 11:00 – 18:00
Sâmbătă: 11:00 – 14:00
Duminică: închis

Miercuri 23 octombrie 2019

> 16:30 Turnul Alb
Arina Ailincăi, Andrei Florian, Gavril Zmicală – Expoziție de grup

Maria Cioată și David Leonid Olteanu – ”De la geneză la revelație” – Expoziție în doi

Adriana Lucaciu – Expoziție personală
Prezintă criticul de artă Pavel Șușară

Lansare de carte – ”fiara/nevisătorul/trei” – Luminița Dascălu
Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor – scriitor, Bogdan Costache – violinist

Str. După Ziduri, Brașov
Program de vizitare:
Miercuri – Duminică: 13:00 – 17:00
Luni, Marți: închis

Joi 24 octombrie 2019

> 16:30 Galeria Patria – Filarmonica Brașov
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Lansare carte ,,Tu, adică eu” – Mariana Dumitrescu
Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor – scriitor, Liliana Iacobescu – pianistă, Bogdan Costache – violinist
B-dul 15 Noiembrie nr. 50A, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Duminică: 13:00 – 18:00

> 19:00 Opera Braşov
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Bisericii Române nr. 51, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 10:00 – 17:00
Sâmbătă, Duminică: închis

Vineri 25 octombrie 2019

> 16:30 Tipografia – Tea & Coffee House
Mihai Grăjdeanu – Expoziție personal / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Postăvarului 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Joi: 08:00 – 01:00
Vineri, Sâmbătă: 09:00 – 03:00
Duminică: 09:00 – 01:00

> 18:00 Turnul Alb
Lansare de carte ”Ajută-mă să nu dispar” – Petronela Rotar
Moderator – Mihail Vakulovschi; Invitat – Anca Zaharia
Str. După Ziduri, Brașov

Sâmbătă 26 octombrie 2019

> 13:00 Galeria de arta KronArt
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Postăvarului nr. 8, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 12:00 – 18:00
Sâmbătă: 12:00 – 16:00
Duminică: închis

> 16:00 Cetatea Feldioara – Marienburg
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Lansare de carte – ,,Războiul Legendelor” – Silviu Urdea
Program de vizitare:
Octombrie:
Luni: 11:00 – 18:00
Marți – Duminică: 09:00 – 18:00
Noiembrie
Luni: 11:00 – 17:00
Marți-Duminică: 09:00 – 17:00

Duminică 27 octombrie 2019

> 13:00 Muzeul Tradițiilor Codlene
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Strada Lungă nr. 113, Codlea
Program de vizitare:
Marți – Miercuri: 08:00 – 16:00
Joi: 08:00 – 18:00
Vineri: 08:00 – 14:00
Duminică: 12:00 – 16:00
Luni, Sâmbătă: închis

> 17:00 Poarta Ecaterina
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Șirul Ludwig van Beethoven nr. 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 18:00

Luni 28 octombrie 2019

> 17:00 ART onezero
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Lungă nr. 100, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 18:00

> 19:00 Librăria Cărturești Brașov
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Piața Sfatului nr. 20
Luni – Sâmbătă: 09:00 – 20:00
Duminică: 10:00 – 19:00

Marți 29 octombrie 2019

> 19:00 Visssual
Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
Str. Fabricii, Brașov
Luni – Sâmbătă: 17:00 – 19:00

Parteneri: Centrul Multicultural al Universității Transilvania, Asociația Culturală KunSTadt, Asociația Amural, Asociația Mă Implic, Tipografia, Galeria KronArt, UAP Brașov, Uniunea Scriitorilor Români, OAR BV-CV-HR, Teatrul Sică Alexandrescu, Muzeul Casa Mureșenilor, Opera Brașov, Filarmonica Brașov, Primăria Codlea, Primăria Feldioara, Casa Junilor, Librăria Humanitas, Muzeul de Arta Modernă și Contemporană Pavel Șușară, Inspectoratul Județean Școlar Brașov.

Sponsori: Kronospan, Bistro de l’Arte, Maripusc, Transbus Codreanu, Restaurant Roata Norocului, Fuze Concept. Ambient, Top Diesel, Pensiunea Rem’s, Vin la Munte, Tehnoinvest Recycling, Linge Man, Le Sommelier

Parteneri media: Radio România Cultural, Modernism.ro, Radio România Brașov, Coresi Shopping Resort, Radio Guerrilla Brașov, RTT, Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, Zile și Nopți, Comics Didactic, myTEX.ro, Transilvania Expres, La pas prin Brașov, Covasna Pres, feeder.ro, Anina Press, Revista Pozitiv.

Atelier arte vizuale pentru copii – eveniment AntareSFest 2017

Adrian Barbu, artist ilustrator și grafician, va coordona în cadrul festivalului AntareSFest 2017 o sesiune de ateliere de creație grafică pentru copii și adolescenţi, vizând iniţierea sau perfecţionarea în tainele desenului.
Participarea este gratuită. Cursurile vor avea loc în sala de conferinţe a hotelului Capitol, după următorul program:
– Atelier I : vineri, 8 septembrie 2017, orele 19:30 – 20:30
– Atelier II : sâmbătă, 9 septembrie 2017, orele 11:30 – 12:30
– Atelier III : sâmbătă, 9 septembrie 2017, orele 15:00 – 16:00
– Atelier IV : duminică, 10 septembrie 2017, orele 10:00 – 11:00

Cursanţii prezenţi la toate atelierele vor primi diplome de participare.

Pentru mai multe detalii:https://www.facebook.com/events/112000742811779/